Marketing

Backlink Ne Zaman Alınmalıdır?

technologhy
September 28, 2022
5 DAKİKA
Ali Değirmenci

SEO ile ilgilenmeye başlayan pek çok kişi belirli bir süreçiçerisinde Backlink kelimesini ile karşılaşmaktadır. Daha fazla ayrıntı bilmekisteyen ya da kendi web sitesinde uygulamak isteyen kişiler ise Backlink nedir?gibi aramalar yapmaktadırlar. Biraz mantığı kavradıklarında ve insanlarınyorumlarına baktıklarında, sadece backlink alarak web sitesiniyükseltebileceklerini sanmaktadırlar. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Evet,backlink’in etkisi mutlaka vardır bunu göz ardı edemeyiz, pek çok yabancıkaynaktan da bu sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak doğru zamanda alınmamış birbacklink web sitenize yarardan çok zarar vermektedir. Peki, backlink ne zamanalınmalıdır? Yeni açılan web sitesine backlink alınır mı? İnceleyelim!

Hangi Durumlarda Backlink Alınmamalıdır?

Backlink almak ile ilgili her kaynak kendince bir yöntembelirtmektedir. Hatta bu sektörle yeni tanışan kişiler öncelik olarak backlinküzerinde yoğunlaşarak web sitesini üst sıralara taşıyabileceğini düşünmektedir.Fakat bu büyük bir yanılgıdır. Üstelik almış olduğunuz backlink ile websitenize en büyük zararı siz verebilirsiniz.

Özellikle yeni kurulmuş bir web sitesini ele alacak olursak,Google gibi arama motoru botlarının keşfetme süreci, dizine ekleme süreci vesite içi yapının oluşturulması gibi aşamaları tamamlaması gerekmektedir. Henüziçeriği bulunmayan ya da bir ürün satıyorsa ürünleri bulunmayan, yanlış başlıketiketleri ile yapılandırılmış vb. sorunları bulunan bir web sitesine ne kadarbacklink alsanız da fayda etmeyecektir. Evet, haber siteleri gibi kaynaklardan ücretlibacklink alarak web sitenize ziyaretçi getirebilirsiniz ancak bu anlık olarakgerçekleşecek ve haftalar içerisinde eski konumuza geri döneceksiniz.

Bir başka durum olarak ise farz edelim ki sizin web sitenizuzun yıllardır bulunuyor ancak SEO açısından hiçbir şey yapmadınız.Sayfalarınız boş, içerikler bulunmuyor, meta etiketleriniz yetersiz düzeydebulunuyor, taranma problemleriniz mevcut, web siteniz güncel değil, 4xx gibidurum kodu hatalarınız bulunuyor, HTTPS sertifikanız bulunmuyor. İşte bu gibibir web sitesi için de backlink yarardan çok zarar oluşturacaktır. Googlebotları gelen backlink kaynaklarının yoğunluğu sebebiyle sitenizi spam olarakişaretleyip olası trafiklerinizin de artık gelmemesine yol açacaktır.

Backlink Ne Zaman Alınır?

Backlink, bir web sitesinin SEO açısından tüm tekniksorunlarının düzenlenmesinin ardından ve içerik eksiklerinin, H başlık etiketi hiyerarşisinin,meta etiketlerinin optimize edilmesinin ve burada sayamadığımız pek çok temelkriterin karşılanmasının ardından zaman aralıklarıyla ve belirli düzeydealınmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. SEO çalışmasınıbitirmiş olsanız da yeni kurulmuş bir web sitesine backlink almamanız gerekmektedir.Google, yeni kurulan web sitelerinin otoritesinin zayıf olmasından dolayıbacklink alınmasını doğru karşılamamaktadır.

Yeni Açılan Web Sitesine Backlink Alınır Mı?

Bahsetmiş olduğumuz gibi pek çok kişi yeni açılan websitelerine backlink çalışması gerçekleştirmektedir. Ancak otoritesi olmayan veyeni kurulan web siteleri için backlink yarardan çok zarar oluşturur. Googleiçin web sitesinin kurulduğu tarih oldukça önemlidir. Eski dönemde kurulmuş websitelerinin de pek çok arama da çok iyi içerik üretmese bile yukarılarda çıkmasebebi budur.

Her ne kadar harika bir SEO çalışması yapılsa da yenisiteler için backlink almadan önce bir süre beklenmelidir. Bu süreç sitenindurumuna göre 4 Ay 5 Ay hatta 6 Ay bile olabilir. Net bir zaman aralığıverilmese de ne kadar beklenirse o kadar yararlı olacaktır.

Backlink Etkili Midir?

Özellikle bu konuda hizmet almak istiyorsanız ya da kendinizuygulamak istiyorsanız backlink etkili midir? diye düşünmeniz oldukça doğaldır.Sizlere kesin olarak söylememiz gereken şey, doğru zamanda ve doğru miktardaalınan backlink çoğunlukla etkili olmaktadır. Ancak yanlış yapılandırılmış birweb sitesine binlerce backlink alsanız da fayda etmeyecektir. Bunu şu şekildedüşünebilirsiniz:

Bir bölgede bina dikeceksiniz ancak zemini sağlam şekildeoluşturmadan kat çıkmaya çalışıyorsunuz. Sonucunda ne olur? Kesinlikle bir süresonra bina çöker ve büyük bir enkaz bırakır.

İşte backlink’te tam olarak böyledir. Öncelikle sitenizi SEOkriterleri doğrultusunda oluşturmanız gerekmektedir.