Technology

Web siteleri için Neden SEO Çalışması Yapılmalıdır?

technologhy
June 26, 2022
Okuma süresi: 4 dakika
Kürşad Sualp

WEB siteleri için SEO çalışması firmaların daha çok kişiye daha kısa süre içinde, daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. Web sitelerini Google ya da hedeflenen diğer arama motorlarında üst sıraya çıkarmak için SEO işlemi yapılır. Web sitelerinde SEO işlemi yapıldıysa bu siteler daha üst sırada çıkacaktır. Bu da daha fazla tıklanma almak ve sayfanın daha fazla insan tarafından ziyaret edilmesi anlamına gelir. SEO kalite çalışması olarak da adlandırılmaktadır.

Arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına kısaca SEO adı verilebilir. Dijital pazarlama teknikleri arasında SEO’nun önemi büyüktür. SEO çalışmaları sayesinde rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden alınmıştır.

Site içi SEO Nedir?

Site içi SEO on page SEO olarak bilinir. Arama motorlarında belli kurallar dahilinde kalite puanları verilmektedir. Web sitelerinde SEO site içinde yapıldığı zaman kaliteli ve kullanıcı yararına sunulan içeriklerin taranması sağlanır. Kullanıcı dostu web sitesi, Google’da yükselmenin önemli adımlarından bir tanesidir. Kullanıcı deneyiminin mutlaka değerlendirilmeye alınması gerekir. Uzun ve akılda kalmayan URL yapıları şüphesiz kullanıcı dostu olmayacaktır. Kullanıcı dostu bir web sitesinde düzen ve erişilebilirlik ön plandadır. Her yaştan insan rahat erişim sağlayabilir. Renkler ve yazı fontlarının uyumu vardır. Site bağlantılarına önem verilmiştir. Web sitelerinde SEO temel amacı kullanıcıların yararlı bilgilere sahip olmasını sağlar.

Dış SEO Çalışması Nedir?

Dış SEO çalışması orijinal ismiyle Off Page SEO olarak adlandırılmaktadır. Site dışında gerçekleşen bütün etkileşimler dış SEO çalışması olarak adlandırılmaktadır. Sitelerin dış SEO çalışmalarına önem vermek gerekir. Çünkü bu çalışmalar sitenin Google’dan silinmesine kadar neden olabilir. Google’ı kandırmaya yönelik site dışı paylaşımlar buna örnek verilebilir. Suni popülerlik yaratan çalışmalar işe aramayacaktır. Çünkü Google, suni paylaşımların tespit edilmesi üzerine, üst düzey performans gösteren araçlara sahiptir. Site dışı çalışmalara backlink adı da verilir.  

Dış SEO Çalışmasında Backlink Nedir?

Dış SEO çalışmasında backlink bir başka web sitesine referans olarak link verilmesi şeklinde tanımlanabilir. SEO çalışması yapılırken sitenin mutlaka doğal backlink e sahip olması istenir. İyi bir içerik sunulması halinde, site ziyaretçileri sizden edindiği bilgileri başkasına göstermek ister. Yani referans verilmek istenirsiniz. Kaliteli içerik her zaman kazanır. Yoğun ve kalitesiz haber sitelerinden ücretli bağlantılar almak yükselmeye neden olmaz. Tam tersine doğal yollardan alınmayan ve ücretli olan bağlantılar arama sonuçlarından silinmenize neden olacaktır. SEO çalışması yapıldığı zaman bu tarz linkler yerine, kaliteli ve güncel içeriklerin oluşturulmasına önem verilir. Doğal yoldan link kazanılmak istenir. Site bu sayede doğal yoldan tıklanma alarak üst sıralarda çıkmaya başlar.

Dijitanya Performans Ajansımızın sunduğu SEO Hizmeti için https://www.dijitanya.com/arama-motoru-optimizasyonu-seo/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.